Удружење грађана за помоћ расељенима са Косова и Метохије "Свети Спас" је нестраначка, невладина, непрофитна организација чији се сарадници од јуна 1999. године баве пружањем хуманитарне помоћи лицима расељеним са простора Косова и Метохије.
Мисија: Успостављање поновних веза са завичајем и непосредно информисање ИРЛ, у циљу повратка на вековна огњишта.
Циљеви: Помоћ у повратку, реинтеграцији и интеграцији ИРЛ. Пружање бесплатних правних савета и помоћи. Континуирани психосоцијални рад и рад са децом кроз креативне радионице. Едукација. Дистрибуција хуманитарне помоћи.
Од самог доласка расељених лица, 1999. године, захваљујући подршци Завичајног удружења грађана Призрена и околине "Сима А. Игуманов", сарадници Удружења "Свети Спас", пружају својим сународницима потребну подршку у превазилажењу настале ситуације. Убрзо, Удружење сачињава у електронској форми исцрпну базу података о свим својим корисницима. Званично, удружење "Свети Спас" се као самостална организација региструје 17.01.2001. године, у Савезном министарству правде, решењем број 3/1-80/2-2001-07.
Оснивачи Удружења за помоћ расељенима са Косова и Метохије "Свети Спас" су расељена лица из Призрена, па је и предлог био да име новог удружења подсећа на завичај - Призрен.
Удружење је добило назив по цркви Светог Спаса, саграђеној 1335. Црква због свог положаја доминира над градом, а налази се на самој падини узвишења.
Удружење данас има у свом саставу више од 8.000 породица са преко 20.000 појединаца у Београду и унутрашњости (Пирот, Ниш, Краљево, Крагујевац, Чачак, Смедерево, Лапово, Крушевац, Врњачка Бања, Аранђеловац, Свилајнац, Алексинац, Кладово). У унутрашњости, Удружење је имало канцеларију у Нишу, која се због отварања великог броја других канцеларија, крајем 2003. године затвара, и мобилне тимове у осталим градовима. Захваљујући пројекту мреже правних канцеларија ИОЦЦ-БПРМ, Удружење у 2003. години отвара своју канцеларију у Призрену, која због практичних и безбедоносних разлога тренутно функционише у Средској.
Након активности на умрежавању и јачању капацитета ЛНО од стране ИОЦЦ-а и ЦРС-а, Удружење своје обавезе може у целости обављати у канцеларијама умрежених Удружења (Крагујевац, Краљево, Ниш, Смедеревска Паланка). Корисници услуга Удружења су расељена лица и избеглице: Срби, Црногорци, Албанци, Турци, Муслимани, Роми и остали.
Партнерске организације са којима смо од почетка рада успоставили контакте (по терминима успостављања контакта): Група 484 , ОXФАМ, Црвени крст Београда, УНХЦР, ИАН, ЦWС, Човекољубље, ЦРС, ИОЦЦ, ДРЦ, НРЦ, Европска перспектива, УНДП Србија, ОСЦЕ Србија, Министарство за Косово и Метохију, Министарство за повратак и заједнице, и други. Од 2005. године посредством мреже ЛНВО Унија, постајемо партнер УНХЦР-а кроз пројекат информисања ИРЛ.
Удружење располаже основном техником, потребном за несметан рад на реализацији пројеката и тимом правника, који свакодневно, без обзира на финансијску и програмску подршку пружају бесплатну правну помоћ расељеним лицима. Располаже богатом фото и видео архивом о стању на КиМ и активности ИРЛ у расејању. У канцеларијама Удружења се свакодневно може добити бесплатна штампа која се бави проблематиком расељених лица.
У Удружењу је од самог почетка рада активно ангажовано 8 сталних и 4 повремених сарадника. До почетка реализације првог пројекта (ИОЦЦ-јануара 2002 године), исти број сарадника је редовно своје активности обављао на чисто волонтерској основи. Сви ангажовани сарадници су са високом или вишом стручном спремом.